Biorąc udział w projekcie: „Młodzież wrzesińska w miejscach pamięci”, uczniowie z klasy 2WMC szkoły branżowej zwiedzili z przewodnikiem Muzeum Martyrologii Wielkopolan – Fort VII w Poznaniu. Obiekt ten stał się pierwszym obozem koncentracyjnym stworzonym przez hitlerowskich nazistów na ziemiach okupowanej Polski tuż po wybuchu II wojny światowej.
Kolejnym miejscem pamięci, które mieliśmy okazję poznać podczas lekcji muzealnej było Muzeum Martyrologiczne w Żabikowie. Mieścił się tam obóz karno-śledczy, założony na terenie przedwojennej cegielni, który był kontynuacją obozu Fort VII w Poznaniu. Osadzano w nim osoby różnych narodowości, oskarżone przez poznańskie gestapo o wrogą działalność wobec Trzeciej Rzeszy.
W Chełmnie nad Nerem odwiedziliśmy muzeum, w którym mieścił się pierwszy nazistowski obóz natychmiastowej zagłady, usytuowany na terenie Wielkopolski. Historię tego miejsca poznawaliśmy podczas lekcji warsztatowej, następnie zwiedzaliśmy muzeum, by w końcu znaleźć się w miejscach, gdzie dokonywano masowych pochówków ofiar w zbiorowych mogiłach. Tym samym zakończyliśmy cykl wyjazdów muzealnych realizowanych w ramach projektu „Młodzież wrzesińska w miejscach pamięci”.
Dodaj komentarz