III MECHANIK POJAZDÓW SAMOCHODOWYCH W FABRYCE VOLKSWAGEN POZNAŃ

KLASA  III MECHANIK POJAZDÓW SAMOCHODOWYCH

W FABRYCE VOLKSWAGEN POZNAŃ

            12 kwietnia uczniowie klasy trzeciej mechanik pojazdów samochodowych wraz z wychowawczynią klasy Beatą Sieradzką i kierownikiem szkolenia praktycznego Piotrem Kapelakiem zwiedzali zakład Volkswagen Poznań. Obecnie VW jest największym pracodawcą w Wielkopolsce. Zatrudnia ponad siedem tysięcy pracowników, a po otwarciu fabryki w Białężycach liczba ta wzrośnie do dziesięciu tysięcy. Firma VW rozwija się bardzo prężnie na rynku polskim, ma fabryki w Polkowicach, Głogowie, Starachowicach i Płocku.

            Zakład w Poznaniu jest najstarszy, ma już dwadzieścia trzy lata. Jest tutaj spawalnia, lakiernia i dział montażu. Podczas zwiedzania w dziale budowy karoserii uczniowie musieli założyć okulary ochronne. To tutaj powstają podstawy przyszłych samochodów. Na sześciu liniach montażowych spawane są czterdzieści trzy typy karoserii (dwie linie podłogi i cztery linie ścian bocznych). Przy łączeniu blach wykorzystuje się dwanaście róznych metod m.in. klejenie, falcowanie. Na jednej karoserii jest około cztery tysiące zgrzewów. Na stacji klipsowania uczniowie obserwowali łączenie podłogi ze ścianami bocznymi, zaś na stole geoboksu przyglądali się ustawianiu geometrii. W dziale montażu zaznajomiono się z podmontażem kokpitu, drzwi i zespołów napędowych. To tutaj jest pięć hal: cztery hale montażu wysokiego i jedna hala podłogi. Co dwie minuty z linii produkcyjnej zjeżdża jeden samochód. Młodzież obserwowała także proces napełniania aut płynami, montowania kół, podmontaż silników,  a także tzw. wesele, czyli proces łączenia nadwozia z podwoziem.

            VW dba także o swoich pracowników. Nie są oni przemęczeni, gdyż wtedy mogą łatwo popełnić błędy, a fabryce VW zależy na zapewnieniu jakości i spełnieniu wymagań klientów. Aby spełniać wszelkie oczekiwania uruchomiono także w Swarzędzu klasy kształcące uczniów dla potrzeb zakładów VW. Młodzież uczy się w pięciu klasach, planowane jest otwarcie klas żeńskich. Najlepsi absolwenci w ramach projektu Wędrowiec mogą wybrać miejsce zatrudnienia w zakładach VW na całym świecie.

            Wycieczka była dobrą formą zaznajomienia się z zasadami produkcji samochodów w dużym zakładzie pracy. Jej zorganizowanie było możliwe dzięki nawiązaniu współpracy między wychowawcą klasy Beatą Sieradzką a Jerzym Włodarczykiem pracownikiem Działu Komunikacji – Public Relations. Z pewnością młodzi adepci zawodu mechanik pojazdów samochodowych  podejmą jeszcze dyskusję o produkcji samochodów VW na zajęciach teoretycznych w ramach lekcji z przedmiotów zawodowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content