Groby powstańców wielkopolskich

Młodzież ZSZ nr 2 pracuje z patronem szkoły

i oznacza groby powstańców wielkopolskich

            27 październiaka w sali 108 odbyło się spotkanie młodzieźy z klasy I TL z panem Marianem Szczepaniakiem z okazji Jego dziewięćdzisiątych urodzin. Spotkanie zainicjowała i prowadziła nauczycielka języka polskiego i prezes koła nr 24 TPPW 1918 -1919, pani Beata Sieradzka. W spotkaniu uczestniczyli także: pan Michał Pawełczyk – regionalista, znawca tematyki powstania, pan Maciej Mielczarek – dyrektor ZSZ nr 2, ks. Wojciech Muchyński.

            Przed laty pan Marian Szczepanik przekazał do szkolnej izby tradycji najcenniejszą pamiątkę po swoim ojcu Michale – pamiętnik powstańca. To na jego podstawie można odtworzyć emocje i dylematy, które towarzyszyły powstańcom; można poznać okoliczności i trasę walk powstańczych.

            Podczas uroczystości urodzinowych pan Marian otrzymał okolicznościowy dyplom i kwiaty od zarządu TPPW, a pan Michał Pawełczyk podzielił się swoimi wiadomościami na temat rodziny państwa Szczepaniaków (udział Michała w powstaniu wielkopolskim, działalność Franciszka i Władysława – brat Atanazy, Marian – pener wrzesiński w czasie II wojny śwaitowej). Uczniowie poznali także historię walk powstańców z Wrześni, historię manewru przejęcia koszar we Wrześni. Z okazji spotkania pan Michał Pawełczyk przygotował dla jubilata niespodziankę, małą książeczkę Rodzina Szczepaniaków z Wrześni.

            27 października oznkowano także groby powstańców wielkopolskich na cmentarzu parafialnym na ul. Gnieźnieńskiej. Jest to akcja przeprowadzana na terenie powiatów gnieźnieńskiego i wrzesińskiego, a zainicjowana przez senatora RP pana Roberta Gawła. Groby były znakowane przez uczniów klasy II TL (w ramch grantów Starosty Wrzesińskiego) pod nadzorem pana Jarosława Czyża – prezesa klubu kibiców Lecha Poznań i pani Beaty Sieradzkiej. Miejsca oznakowań na konkretnym grobie wskazywali wnioskodawcy. Spotkanie to było doskonałą okazją do wspomnień o przodkach. Wnioskodawcy byli wzruszeni i dziękowali za uczczenie tych, którzy przed wieloma laty potrafili zwycięsko walczyć o Polskę. Akcji towarzyszyły media: Przgląd Powiatowy i Radio Września.

            Działania z 27 października wpisują się w plan pracy szkoły i są ważną jego częścią, pracą z patronem. Spotkania z potomkami powstańców wielkopolskich są żywą lekcją historii. Wskazują na tych, o których często zapominamy, a którzy żyli na terenie naszej małej ojczyzny i za nią walczyli. We współczesnym świecie pełnym kulltury masowej, ci ludzie mogą być autorytetami. Wiedzieli bowiem, co jest ważne i potrafili wyznawanym przez siebie wartościom podporządkować całe swoje życie.

            Znakowanie grobów powstańców to akcja długotrawała. Następne spotkanie z rodzinami powstańców planowane jest 31 października na cmentarzu w Nekli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content