Europejski Dzień Języków Obcych

W tym roku już po raz trzynasty z inicjatywy Rady Europy będziemy zajmować się fenomenem różnorodności językowej i obchodzić Europejski Dzień Języków 26 września. Wszystko zaczęło się w roku 2001, który Rada Europy ogłosiła Europejskim Rokiem Języków pod hasłami: Języki otwierają drzwi oraz Bogactwo języków – bogactwem Europy. Wtedy też Rada Europy wraz z Komisją Europejską utworzyły wspólną stronę internetową, dostępną w 11 językach. W obchody Europejskiego Roku Języków włączyły się miliony osób w 45 krajach. W obliczu takiego sukcesu Komitet Ministrów Rady Europy przyjął pod koniec 2001 r. deklarację o ustanowieniu corocznych obchodów europejskiego święta języków. I tak, od ponad 13 lat, w wielu krajach europejskich dzień 26 września jest wielkim świętem całego środowiska edukacji językowej. Co roku też sekretarz Rady Europy kieruje do 800 milionów Europejczyków apel o podejmowanie nauki różnorodnych języków. Nie jest tu ważny ani wiek, w którym rozpoczynamy naukę kolejnego języka obcego, ani to, czy uczymy się języków w szkole, czy w ramach edukacji poza formalnej.

Nasza szkoła także przygotowała się do tego święta przyozdabiając szkołę plakatami w językach obcych jak również przygotowując dla Was drobny quiz i konkurs: Powiedz kocham Cię w języku obcym oraz Pochwal się swoją koszulką.

Połącz wyznania miłosne z ich językami obcymi wpisując literę w odpowiednią kratkę.

1. KOCHAM CIĘ                                                                   A. J. holenderski

2. I LOVE YOU                                                                     B. J. łaciński

3. ANA BEHIBAK (EK)                                                          C. J. bułgarski

4. OBICHAM TE                                                                   D. J. japoński

5.NE MOHOTASTE                                                              E. J. polski

6. MILUJI TE                                                                        F. J. portugalski

7. IK HOU VAN JOU                                                             G. Język Czejenów

8. JE T’AIME                                                                        H. J. rosyjski

9. ICH LIEBE DICH                                                               I. J. arabski

10. AISHITERU                                                                    J. J. hiszpański

11. TE AMO                                                                         K. J. czeski

12. EU TE AMO                                                                   L. J. niemiecki

13. YA TEBYA LIUBLIU                                                        M. J. angielski

14. TE QUEIRO                                                                    N. J. turecki

15. SENI SEVIYORUM                                                          O. J. francuski

1.2.3.4.5.6.7.8.9.10.11.12.13.14.15.
               

KLUCZ: 1.E, 2.M, 3.I, 4.C, 5.G, 6.K, 7.A, 8.O, 9.L, 10.D, 11.B, 12.F, 13.H, 14.J, 15.N

Przeczytajcie też oto kilku interesujących faktach dotyczących języków.

  1. Językoznawcy nie są optymistami. Czarny scenariusz przewiduje, że do końca XXI wieku przetrwa zaledwie jedna dziesiąta z obecnie używanych 6,5 tys. języków. Optymiści szacują, że pod koniec obecnego stulecia będzie w użyciu jeszcze połowa z nich.
  2. Niektórzy naukowcy uważają, że wszystkie ludzkie języki wywodzą się od jednego prajęzyka, nazywanego Proto-World lub Proto-Sapiens.
  3. Najpopularniejsze obecnie języki świata to: chiński (1 170 mln użytkowników), angielski (1 135 mln), hiszpański (450 mln), hindi (400 mln) i arabski (350 mln).
  4. Uwzględniwszy trudności z rozróżnianiem odrębnych języków i dialektów, językoznawcy szacują, że w historii ludzkości istniało około 13 tys. języków. Językom zawsze zdarzało się zanikać i ginąć, problemem jest jednak tempo, jakie ten proces przybrał w ostatnich latach.
  5. Obecnie główną przyczyną wymierania języków jest wypieranie jednych przez inne, w miarę jak użytkownicy języków mniejszościowych zaczynają się posługiwać językami dominującymi, kojarzonymi z prestiżem lub bogactwem.
  6. W Europie do języków zagrożonych wymarciem należą m.in. irlandzki, dolnołużycki, górnołużycki, kornwalijski, prowansalski, bretoński, gaskoński i fryzyjski.
  7. Do najbardziej zagrożonych należą języki Aborygenów oraz języki afrykańskie.
  8. 80 procent mieszkańców Ziemi posługuje się 83 językami. Przetrwanie 3500 najrzadszych zależy zaledwie od 0,2 procent ludzkości. Najbardziej zagrożone są te używane wyłącznie w mowie, bo umierają wraz z ostatnimi ludźmi, którzy nimi władają. ONZ alarmuje, że co dwa tygodnie ginie jeden język. Języki giną znacznie szybciej niż zagrożone gatunki roślin i zwierząt – ostrzegają lingwiści.
  9. Język jest nośnikiem kultury, ale o jego trwaniu decyduje władza.  Wiemy więc dobrze, że w dzisiejszych czasach ażeby język przetrwał, a tym samym miał władzę, musi on zaistnieć w kulturze masowej. Przetrwać może więc język, w którym powstaną gry komputerowe, filmy i seriale.
  10. Jednym z najciekawszych języków europejskich jest język islandzki. Ze względu na geograficzną izolację Islandii język, którym posługują się jej mieszkańcy od tysiąca lat prawie się nie zmienił, dlatego współcześni Islandczycy mogą bez wcześniejszego przygotowania czytać sagi spisane w XII i XIII w. Współczesny język islandzki jest przykładem puryzmu językowego. Wszystkie obce wyrazy, szczególnie te pochodzące z języka angielskiego, są zastępowane islandzkimi neologizmami, tworzonymi przez specjalną komisję. Oto kilka przykładów: kino to po islandzku „kvikmyndahús”, czyli „dom szybkich obrazów”; koncert to „tónleikar”, czyli „gra dźwięków”, odrzutowiec to „thota”, czyli „przelatywać jak strzała”, a dzwonek telefonu to „friđthjófur”, czyli… „złodziej spokoju”.
  11. Najstarszym zabytkiem języka polskiego jest Bulla gnieźnieńska z 1136 roku, nazwana przez Aleksandra Brücknera „złotą bullą języka polskiego”. W łaciński tekst bulli wpleciono 410 nazw osobowych i miejscowych w języku polskim. Najstarsze pełne zdanie zapisane w języku polskim pochodzi natomiast z Księgi Henrykowskiej powstałej w drugiej połowie XIII wieku, która była kroniką klasztoru cystersów w Henrykowie.
  12. Są na świecie języki, którymi mówi nie więcej niż sto osób. Należy do nich na przykład język ajnuski (ajnu), którym posługują się Ajnowie, zamieszkujący japońską wyspę Hokkaido. Wraz z postępującą asymilacją Ajnów język wymiera – obecnie używa go kilkadziesiąt osób, głównie starszych.
  13. Jak szacują eksperci UNESCO, danym językiem musi mówić co najmniej 100 tysięcy ludzi, aby był on przekazywany z pokolenia na pokolenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content